Rehabilitacja zwierząt Opole Weterynarz Opole Zawada

Rehabilitacja zwierząt

Urazy ortopedyczne lub poważne operacje u zwierząt wiążą się z długim i często bolesnym procesem leczenia. Przywrócenie sprawności jest jednym z jego elementów, szczególnie ważnym w przypadku zwierząt domowych, dla których ruch jest niezbędny dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Aby skrócić okres rekonwalescencji i zmniejszyć związany z tym dyskomfort, wykorzystuje się możliwości rehabilitacji zwierząt – zoofizjoterapii.

Rehabilitacja zwierząt (zoofizjoterapia) jest jedną z dziedzin medycyny weterynaryjnej. Obejmuje ona szereg zabiegów mających na celu przywrócenie ruchomości układu mięśniowo-szkieletowego oraz poprawę komfortu pacjenta.

Głównymi wskazaniami do stosowania rehabilitacji u zwierząt są: choroby układu mięśniowo-szkieletowego, choroba zwyrodnieniowa stawów, urazy więzadeł i ścięgien, choroby neurologiczne, choroby układu oddechowego, stany pooperacyjne, otyłość.

Do podstawowych zasad rehabilitacji zwierząt należą: bezpieczeństwo, skuteczność, indywidualizacja.

Głównymi celami fizjoterapii są: łagodzenie bólu, zmniejszenie obrzęku, poprawa krążenia, poprawa zakresu ruchu, wzmocnienie mięśni, poprawa koordynacji i równowagi, poprawa propriocepcji, poprawa jakości życia.

Do głównych zalet fizjoterapii należą: nie inwazyjność, brak skutków ubocznych, możliwość łączenia z innymi metodami leczenia.

Zoofizjoterapia staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoją skuteczność. Pozwala skrócić czas rehabilitacji i zmniejszyć dyskomfort zwierzęcia. Wykorzystanie technik fizjoterapii w rehabilitacji zwierząt jest stosunkowo nową, ale szybko rozwijającą się dziedziną.

Zoofizjoterapia może być stosowana jako uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia lub jako samodzielne leczenie. Wybór metody i intensywności leczenia zależy od stanu zwierzęcia i rodzaju urazu.

Głównym celem zoofizjoterapii jest zmniejszenie bólu, stanu zapalnego i obrzęku, a także poprawa zakresu ruchu i siły mięśniowej. W przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów celem jest spowolnienie postępu choroby i poprawa jakości życia zwierzęcia.

Jedną z najczęściej stosowanych metod rehabilitacji zwierząt jest hydroterapia. Można ją stosować w przypadku różnych chorób i urazów.

Do głównych zalet hydroterapii należą: ćwiczenia bez dźwigania ciężaru ciała, zmniejszenie bólu i stanu zapalnego, poprawa zakresu ruchu, wzmocnienie mięśni, poprawa krążenia, wspieranie gojenia.

Hydroterapia może być stosowana w formie: pływania, bieżni wodnej, terapii wannowej, terapii wirowej.

Jeśli szukasz sposobu na poprawę siły, wytrzymałości mięśniowej i ogólnego zdrowia sercowo-naczyniowego Twojego zwierzęcia, ćwiczenia na bieżni wodnej są świetną opcją. Jeśli Twój zwierzak był ranny, przeszedł operację lub jest otyły, ćwiczenia na bieżni wodnej mogą być zalecane przez lekarza weterynarii.

Ćwiczenia na bieżni wodnej to forma rehabilitacji i treningu, która może pomóc zwiększyć sprawność fizyczną Twojego pupila. Bieżnia wodna to jedno z najnowocześniejszych urządzeń o szerokim zastosowaniu w rehabilitacji zwierząt. Głównym celem hydroterapii jest zmniejszenie bólu, odbudowa masy mięśniowej, poprawa lub przywrócenie ruchomości stawów oraz reedukacja prawidłowego chodu.

Istnieje wiele korzyści z ćwiczeń na bieżni wodnej dla zwierząt. Ponieważ jest to mało inwazyjna forma ćwiczeń, są one idealne dla zwierząt, które są otyłe lub mają problemy ze stawami. Woda podtrzymuje ciężar ciała pacjenta, co odciąża jego stawy. Ruch bieżni może również pomóc zwiększyć zakres ruchu Twojego zwierzaka.

Ćwiczenia na bieżni wodnej to także świetny sposób na poprawę układu sercowo-naczyniowego Twojego zwierzęcia. Opór wody pomaga wzmocnić serce i płuca Twojego pupila.

Jeśli Twój zwierzak wraca do zdrowia po urazie lub operacji, ćwiczenia na bieżni wodnej mogą być świetnym sposobem, aby pomóc mu odzyskać siłę i mobilność. Ćwiczenia mogą pomóc w reedukacji mięśni i stawów Twojego zwierzęcia, tak aby poruszały się one prawidłowo. Może to pomóc w zapobieganiu dalszym urazom.

Jeśli szukasz sposobu, aby pomóc swojemu zwierzęciu odzyskać siły, poprawić jego układ krążenia i zapobiec dalszym urazom, ćwiczenia na bieżni wodnej mogą być idealnym rozwiązaniem.

Telefoniczna rejestracja wizyt

Poniedziałek - Piątek od 900 do 1500
oraz Sobota od 1000 do 1400

Doskonała
Na podstawie 103 opinii
Urszula Jop
Urszula Jop
05/07/2023
Tomek Jedrych
Tomek Jedrych
15/06/2023
Kompetencja. Celne diagnozy. Rzetelne podejście. Nigdy się nie zawiedliśmy i otrzymaliśmy zawsze potrzebną pomoc. Polecam!
Aleksandra Majewska
Aleksandra Majewska
10/06/2023
Bardzo polecam, empatyczne i profesjonalne podejście do pupila i do właściciela 😊
Iga Mueller
Iga Mueller
12/04/2023
Michał Przybyszewski
Michał Przybyszewski
05/04/2023
Celem wizyty był zabieg sterylizacji i kastracji, u dwóch psiaków rasy Chihuahua. Zabiegi przebiegły pomyślnie. Od minięcia progu zaopiekowano się nami i wiedzieliśmy, że zostawiamy psy w dobrych rękach. Miejsce mogę polecić z całego serca, niespotykana empatia, chęć pomocy i widoczna fachowość wynikająca z pasji. Była to nasza pierwsza wizyta w tym miejscu, otrzymaliśmy wiele cennych rad i wskazówek. Bez wątpienia od dziś będzie to nasz jedyny gabinet weterynarii.
Karolina M
Karolina M
10/03/2023
Szybka i profesjonalna obsługa. Duże serducho i empatia do zwierząt. Polecam Serdecznie :)
Nikol R
Nikol R
22/02/2023
Choć celem mojej wizyty w gabinecie było skrócenie agonii naszego pieska, to bardzo chciałam podziękować pani dr Maji za bardzo profesjonalne i pełne empatii podejście zarówno do psa, jak i do mnie, jako właścicielki - zaryczanej, ledwo wykrztuszającej słowa, z umierającym psem na rękach. Pomimo późnej nocnej godziny (sytuacja miała miejsce w październiku), pani doktor cierpliwie wysłuchala mnie, zbadała psa i dokonała eutanazji, gdyż na ratunek było niestety za późno. Jednak jestem ogromnie wdzięczna, że w ostatnich chwilach pojawił się dobry anioł, który pomógł mu przejść na drugą stronę tęczy. Wracając do domu cały czas myślalam, jak takie sytuacje muszą być też obciążające psychicznie dla weterynarza i tym bardziej jestem wdzięczna. Serdecznie dziękuję i mam nadzieje do zobaczenia w przyjemniejszych okolicznościach!
Klaudia S.
Klaudia S.
14/02/2023
Bardzo profesjonalny gabinet. Polecam serdecznie 👍
Damian
Damian
06/02/2023
Profesjonalnie podejście do zwierząt

Jesteśmy tutaj

Weterynarz Opole ◦ Weterynarz Zawada ◦ Gabinet weterynaryjny ◦ Pomoc weterynaryjna ◦ Rehabiltacja zwierząt ◦ Rehabiltacja psów ◦ Apteka weterynaryjna