Nocna pomoc weterynaryjna w Opolu

Nocna pomoc weterynaryjna

Opiekę nocną pełni dr Maja Cieślik.

Dyżury są pełnione w godz. od 2300 do 500. Dzwoniąc pod tel. 518 852 739, usłyszycie Państwo informację, że w tych godzinach pracy, w razie zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia prosimy o przyjazd, kontakt przez domofon – po wykonaniu tych czynności do gabinetu zejdzie lekarz weterynarii.

Pilne przypadki chirurgiczne odsyłamy do najbliższych lecznic całodobowych, tzn.:

Telefon kontaktowy do pomocy nocnej: 518 852 739.


Bieżnia wodna dla zwierząt w Opolu

Bieżnia wodna

Aby poprawić siłę, wzmocnić wytrzymałość mięśni i zadbać o układ sercowo-oddechowy naszego zwierzaka, proponujemy ćwiczenia na bieżni wodnej.

Ćwiczenia na bieżni wodnej są jedną z form rehabilitacji oraz treningu zwiększającego wydolność naszych czworonogów. Jest to jedno z najnowocześniejszych urządzeń o szerokim spektrum zastosowań, służące do rehabilitacji zwierząt. Głównym celem hydroterapii jest zmniejszenie bólu, odbudowa masy mięśniowej, poprawa lub przywrócenie ruchomości stawów oraz reedukacja poprawnego chodu.

Jak działa wodna bieżnia?

Korzystając z urządzenia, zwierzę pracuje nad wieloma aspektami poruszania się w jednym czasie. Trening w wodzie prowadzi do chodzenia w sposób “przesadzony” (wymaga to podniesienia wyżej kończyn oraz wykonywania obszerniejszego wykroku), takim sposobem nasz pupil mocniej angażuje mięśnie (także te nigdy wcześniej nie używane). Ćwiczenia na takim poziomie w znacznym stopniu wpłyną na odbudowę i wytrzymałość mięśni, poprawią zakres ruchów i znacząco wpłyną na kondycję oraz samopoczucie naszego stworzenia.

Wskazania do stosowania hydroterapii:

 • przywrócenie sprawności po zabiegach (urazy ortopedyczne, operacje kręgosłupa)
 • zwiększenie zakresu ruchomości stawów
 • choroby zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz stawów
 • zaniki mięśniowe
 • zespół ogona końskiego
 • dysplazja biodrowa, łokciowa
 • niedowłady i porażenia
 • u pacjentów po rekonstrukcji więzadła krzyżowego, operacji niestabilności rzepki
 • u zwierząt w podeszłym wieku – praca nad wzmocnieniem siły mięśniowej
 • skuteczny i szybki sposób na walkę z nadwagą

Rehabilitacja i fizjoterapia zwierząt w Opolu

Rehabilitacja – fizjoterapia

Urazy ortopedyczne czy poważne zabiegi operacyjne u zwierząt wiążą się z długim i często bolesnym procesem leczenia. Przywracanie sprawności jest jednym z jego elementów, szczególnie ważnym w przypadku pupili, dla których ruch jest niezbędny dla zdrowia fizycznego i psychicznego. W celu skrócenia okresu zdrowienia oraz ograniczenia związanych z nim dolegliwości wykorzystuje się możliwości zoofizjoterapii.

Rehabilitacja zwierząt (zoofizjoterapia) jest jedną z dziedzin weterynarii. Obejmuje szereg zabiegów mających na celu przywracanie sprawności układu ruchu i poprawę komfortu pacjenta. Zależnie od wykorzystywanych środków i technik w rehabilitacji zwierząt wyróżnia się fizykoterapię, masaże oraz kinezyterapię. Pierwsza jest metodą instrumentalną, podczas której terapeuta wykorzystuje czynniki takie jak ultradźwięki, laser, światło, prąd elektryczny, pole elektromagnetyczne i magnetyczne, temperaturę czy falę uderzeniową. Natomiast podstawę kinezyterapii stanowi rehabilitacja za pomocą ruchu. Obejmuje ona zarówno ćwiczenia bierne, jak i fizyczną aktywność pacjenta.

Wieloletnie doświadczenie w pracy z czworonożnymi pacjentami pozwoliło nam stworzyć program wykorzystywania zabiegów fizjoterapeutycznych oraz z zakresu kinezyterapii nie tylko w leczeniu pooperacyjnym i pourazowym. Niektóre z form rehabilitacji sprawdzają się też podczas pracy nad kondycją zwierząt startujących w zawodach sportowych – zarówno jako przygotowanie do nich, jak i w celu odzyskiwania sprawności po zakończeniu aktywności.

Właściciele psów o wyjątkowej ruchliwości mogą również skorzystać z oferty w celu zapewnienia pupilowi intensywnej porcji ruchu. Czworonożnych pacjentów zapraszamy między innymi na bieżnię wodną. Fizjoterapia czy kinezyterapia są też pomocne w profilaktyce, zwłaszcza w przypadku psów i kotów u schyłku życia. Odpowiednio dobrane zabiegi poprawiają funkcjonowanie aparatu ruchu, niwelują dolegliwości bólowe oraz stymulują rozwój mięśni. Dzięki masażom poprawia się krążenie krwi i niweluje się nadmierne napięcie mięśniowe, korzystnie wpływając na komfort zwierzęcia.


Chirurgia zwierząt w Opolu

Chirurgia

Zabiegi chirurgiczne w naszym gabinecie wykonywane są 2-3 razy w miesiącu, zazwyczaj są to soboty.

Wykonujemy rutynowe zabiegi sterylizacji i kastracji psów i kotów.

Korzystamy z narkozy infuzyjnej.

Zalecenia dla właścicieli

Przed wykonywanymi zabiegami zalecamy wykonanie badania krwi, a u pacjentów powyżej 8 roku życia dodatkowo echo serca.

Zwierzę powinno być na czczo minimum 12 godzin.

Zwierzę powinno mieć wykonane aktualne badania krwi. Wyniki powinny być omówione z operatorem minimum dzień przed, np. telefonicznie.

U starszych zwierząt lub ras predysponowanych mogą być wymagane wyniki dodatkowych badań: poziom hormonów tarczycy, echo serca, badanie moczu – ustala lekarz prowadzący.

Przed usuwaniem zmian nowotworowych zalecane jest wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej.

Zalecane jest dostarczenie dokumentacji dotychczasowego leczenia wraz z wynikami badań.

Jeżeli zwierzę przyjmuje na stałe jakieś leki lub cierpi na chorobę przewlekłą – zaleca się poinformowanie o tym lekarza w trakcie wizyty.

Po zabiegu zwierzę pozostaje w szpitalu do momentu całkowitego wybudzenia (w ciężkich przypadkach zwierzę jest hospitalizowane – ustala operator).


Znakowanie zwierząt w Opolu

Znakowanie zwierząt

Współtworzymy ogólnopolską bazę zwierząt oznakowanych poprzez wszczepianie im chipów. Jest to prosty zabieg, polegający na wszczepieniu pod skórę mikrotranspondera (tzw. chipa).

Wg. Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (WSAVA) dopuszczalne są dwa miejsca znakowania psa lub kota:

 • na grzbiecie pomiędzy łopatkami
 • w środkowej części szyi, po jej lewej stronie

Chip jest tak mały, że mieści się w igle specjalnie przygotowanej do tego celu strzykawki, więc wszczepienie go nie różni się od podania zastrzyku i jest praktycznie bezbolesne, nie wymaga znieczulenia psa. Mikroprocesor nie powoduje żadnych reakcji alergicznych.

Mikrochip jest małym układem scalonym, który jest zaprogramowany 15-cyfrowym numerem. Chip aktywowany jest przez fale radiowe wysyłane przez czytnik. Po przetworzeniu przez mikroprocesor fala radiowa zawierająca zakodowany numer chipa wysyłana jest z powrotem do czytnika. Na czytniku wyświetlany jest numer identyfikacyjny.

Po oznakowaniu zwierzęcia jego dane oraz dane jego właściciela wysyłamy do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL.

Oznakowanie zwierząt pozwala na szybką identyfikację, np. w przypadku zaginięcia czy kradzieży psa.


Paszporty dla zwierząt w Opolu

Paszporty dla zwierząt

Od 1 października 2004 roku psy, koty i fretki podróżujące po krajach w obrębie Unii Europejskiej muszą mieć paszport. Warunkiem wystawienia paszportu jest trwała identyfikacja zwierzęcia, czyli mikrochip.

W paszporcie muszą znaleźć się następujące informacje: imię, nazwisko i dokładny adres opiekuna, opis zwierzęcia, numer czipu i data jego wszczepienia. W paszporcie można umieścić zdjęcie zwierzęcia. Muszą znaleźć się w nim również wpisy o dokonanych szczepieniach, odrobaczeniach i profilaktyce przeciwkleszczowej.


RTG zwierząt w Opolu

RTG zwierząt

RTG to technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X). Jest to badanie radiologiczne, nazywane potocznie „prześwietleniem”. Badanie RTG należy do nieinwazyjnych metod badań obrazowych. Pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie prześwietlonego narządu.

W naszym gabinecie pracujemy na aparacie rentgenowskim wysokiej jakości.

Jak przygotować się do badania RTG dla zwierząt?

W szczególnych przypadkach pacjent musi zostać zsedowany do zdjęć. W takiej sytuacji prosimy o wcześniejsze wykonanie badania krwi, a w dniu badania obowiązkowa jest 12 godzinna głodówka.

Do wykonanych zdjęć na życzenie właściciela zwierzęcia dodajemy opis radiologa.

Korzystamy z najnowocześniejszego sprzętu cyfrowego, a wykonane zdjęcie otrzymujemy już po kilku sekundach od wykonania.


Dermatologia zwierząt w Opolu

Dermatologia

W ramach konsultacji dermatologicznej nasza przychodnia oferuje następujące badania dla zwierząt:

 • badanie mikroskopowe (badanie zeskrobin w celu identyfikacji pasożytów zewnętrznych, wymazów ze skóry i kanałów słuchowych umożliwiające dokładniejszą diagnostykę i leczenie nacelowane)
 • badanie bakteriologiczne (identyfikacja i interpretacja antybiogramu)
 • badanie cytologiczne zmian skórnych (rozpoznawanie zmian zapalnych, nowotworowych)
 • biopsje cienkoigłowe – ocena cytologiczna
 • leczenie chorób o podłożu bakteryjnym i grzybiczym
 • leczenie i profilaktyka chorób pasożytniczych
 • diagnostyka i leczenie chorób tła hormonalnego (badania endokrynologiczne – np. testy stymulacji ACTH, test hamowania deksametazonem, badanie poziomu T4, fT4, TSH)
 • leczenie chorób wynikających z zaburzeń keratynizacji i zaburzeń łojotokowych
 • leczenie trudno gojących się ran
 • leczenie nawracających stanów zapalnych kanałów słuchowych
 • immunoterapia swoista – tzw. odczulanie zwierząt z atopowym zapaleniem skóry
 • dobór diet dla psów i kotów z alergią pokarmową oraz atopowym zapaleniem skóry (np. diety eliminacyjne)

Zalecenia dla właścicieli

Nie zaleca się dezynfekowania lub mycia zmian skórnych, kąpieli zwierzęcia, a w przypadku uszu – nie zaleca się usuwania wydzieliny przed wizytą oraz podawania jakichkolwiek preparatów do uszu.

Zwierzę musi być na czczo.

Zalecane jest dostarczenie dokumentacji dotychczasowego leczenia.

Wymagana będzie informacja o profilaktyce przeciw ektopasożytom (kiedy ostatnio, jaki preparat), o czasie ostatniej cieczki oraz o rodzaju karmy jaką karmione jest zwierzę (dokładna nazwa, rodzaj, jaki smak, dobrze zrobić zdjęcie składu).


Rozród i pediatria zwierząt w Opolu

Rozród / Pediatria

Nasza przychodnia weterynaryjna oferuje następujące zabiegi:

 • diagnoza ciąży i kontrola jej przebiegu
 • pomoc okołoporodowa
 • zabiegi sterylizacji i kastracji
 • mastectomia

Badania krwi zwierząt w Opolu

Badania krwi

Nasz gabinet jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt firmy Idexx, dzięki tym maszynom czas badania skrócony jest do kilkunastu minut. Pacjenci w stanach ciężkich są natychmiast diagnozowani bez konieczności oczekiwania na wyniki z laboratorium zewnętrznego.

Nasza przychodnia wykonuje następujące badania:

 • podstawowe badania krwi – morfologia i biochemia
 • badania endokrynologiczne
 • badania genetyczne
 • badania alergologiczne
 • diagnostyka farmakologiczna
 • choroby zakaźne – wykrycie patogenu i serologia
 • bakteriologia, mykologia, parazytologia
 • badania histopatologiczne
 • testy czynnościowe
 • badanie moczu
 • badanie kału

Jak przygotować naszego zwierzaka do badania?

Pies i kot musi być na czczo przez 10 – 12 godzin. U szczeniąt i kociąt ten czas jest krótszy (5 – 6 godzin). Jeśli nie jest utrzymana głodówka, wyniki mogą być nieprawidłowe – dotyczy to parametrów takich jak: cholesterol, glukoza, amylaza, ALT, AST, bilirubina, białko całkowite, trójglicerydy, kwasy żółciowe, leukocyty, wapń, TLI.

Zwierzę nie może też być po intensywnym wysiłku fizycznym – wtedy następuje podwyższenie CK, LDH, AST, glukozy i mleczanów. Jeśli wykonujemy po raz pierwszy badanie hormonów tarczycy, zwierzak musi być na czczo. Gdy robimy kontrolę po wdrożeniu leczenia niedoczynności tarczycy, nasz podopieczny powinien być również na czczo, ale 4 – 6 godzin po podaniu tyroksyny.


Interna weterynaryjna w Opolu

Interna

Internista, czyli lekarz wszechstronny.

To na nim spoczywa odpowiedzialność szybkiego wykrycia choroby, aby nie dać jej się w pełni rozwinąć. To ten lekarz też musi mieć najszerszą wiedzę spośród wszystkich lekarzy. Musi wiedzieć jak zbadać oko, serce, czy kolano pacjenta. Z nim spotykacie się Państwo od samego początku, kiedy stajecie się właścicielami zwierzaka, aż po moment, kiedy niestety trzeba się z nim pożegnać. Z nim dzielicie Państwo wesołe i smutne chwile życia. Warto jest wybrać sobie jednego lekarza prowadzącego. Takiego wiernego pacjenta my interniści znamy bardzo dokładnie, często zżywamy się z nim – to pomaga w ocenie stanu zdrowia Państwa pupila, pozwala na dopasowanie terapii idealnie pod pacjenta, jak również zmniejsza ryzyko pominięcia czegoś w wywiadzie.

Nie bez powodu jesteście Państwo zapraszani na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, jeśli jesteście nowymi klientami, nawet przed wizytami specjalistycznymi. Nasz internista, wie jak przygotować pacjenta do danego specjalisty, bo wie czego on wymaga. Zleci ewentualnie badania dodatkowe poprzedzające, co znacznie może usprawnić rozpoznanie choroby, a tym samym rozpoczęcie leczenia. Nierzadko oszczędza to Państwu również cenny czas, a także koszty związane z koniecznością odbycia kilku wizyt specjalistycznych. Internista zwróci uwagę również na inne problemy, które niekoniecznie byłyby oceniane w trakcie wizyty u danego lekarza specjalisty, bo nie zawsze muszą być one powiązane z zakresem tego, czym się zajmuje.

Zalecenia dla właścicieli

Zwierzę zawsze powinno być na czczo (na wypadek konieczności wykonania badań dodatkowych lub sedacji do zdjęć RTG).

Zalecane jest dostarczenie dokumentacji dotychczasowego leczenia.

Jeżeli zwierzę miało wykonywane wcześniej badania dodatkowe – zalecane jest ich dostarczenie (opisy USG, zdjęcia RTG, wyniki badań krwi).

Jeżeli zwierzę przyjmuje na stałe jakieś leki lub cierpi na chorobę przewlekłą – zaleca się poinformowanie o tym lekarza w trakcie wizyty.

Weterynarz Opole ◦ Weterynarz Zawada ◦ Gabinet weterynaryjny ◦ Nocna pomoc weterynaryjna ◦ Rehabiltacja zwierząt ◦ Rehabiltacja psów ◦ Apteka weterynaryjna Weterynarz całodobowy Weterynarz 24h